top of page

Rodzinny duet pełen pasji.

10 czerwca 2023, Rudno, II Międzynarodowe Mistrzostwa w Poszukiwania Agatów o tytuł Agatowego Króla, 10 minut od rozpoczęcia zawodów - podchodzi do mnie chłopiec i upewnia się czy kamień, który trzyma w dłoni to agat. Patrzę z niedowierzaniem na chłopca i na minerał - tak - tylko tyle mogę powiedzieć. Piękny choć brudny jeszcze od ziemi, duży minerał, jajo.  

To ten kamień dostanie zaszczytny tytuł a drużyna, która na niego trafiła zgarnie szereg nagród. Poznajcie ich - panowie Roman i Tadeusz Mandyna, drużyna Foki z Krakowa. Tworzą duet idealnie dopasowany - dziadek i jego wnuk. 

To pasja odziedziczona i to dosłownie. Skamieniałości i minerały zbiera  11-letni Tadziu, fascynuje się nimi od dziecka, a prawdziwy skarb w postaci ogromnej pięknej kolekcji skamieniałości otrzymał w spadku od swojego pradziadka. Pan Roman (z wykształcenia Geomorofolog) zaszczepiał we wnuku zamiłowanie do wycieczek, sportu i owych wypraw po “skarby”. Zaczynali tak jak wszyscy - w nieczynnych kamieniołomach, w podkrakowskich dolinkach, świetnie znają okolicę. Szczególnym sentymentem darzą Brzoskwinię gdzie mieli dom blisko lasu, krok do świata wycieczek. Zapaleni sportowcy - rower i narty to ich najlepsi przyjaciele. Tadzio jest reprezentantem Młodzieżowego Pucharu Małopolski w Narciarstwie.   

Na Agatowym Polu pojawili się drugi raz, pierwsza ich impreza w tym miejscu to były Jesienne Wykopki Agatowe. O Mistrzostwach dowiedzieli się z Internetu, to babcia wypatrzyła informację.  

Kiedy spotykamy się po Mistrzostwach patrzę z zachwytem na skromną, ale pełną pasji parę - wnuka i dziadka i myślę sobie - szczęście czy przeznaczenie, że Agatowy Król trafił w ich ręce?

Życzymy dalszego rozwijania zainteresowań oraz sukcesów!

Zespół Muzeum Agatów w Rudnie.
Spotkanie przeprowadziła i spisała Kinga Kurlit-Heller
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Ab ovo

Comments


bottom of page